Mandrill – transakční e-maily

Jednatel Petr Fussek
Petr Fussek
3 minuty čtení

Rád bych se s vámi podělil o naše zkušenosti a tipy pro řešení transakčních e-mailů. V dnešní době je možností více a určitě netvrdíme, že Mandrill je jediná a jediná správná varianta. My se pro ni rozhodli již v roce 2016. Jaká byla naše cesta k Mandrillu, jak Mandrill funguje a proč s ním pracujeme?

Cesta k Mandrillu

Při vlastním řešení, ať už formou textových e-mailů, nebo připravenou nakódovanou šablonou na e-shopu, jsme se potýkali s problémy při odesílání většího počtu e-mailů najednou (vytvořená fronta pro postupné rozesílání e-mailů) a také s responzivitou či správným zobrazením v různých typech poštovních klientů (např. problémy se zobrazením v Outlooku).

Implementaci Mandrillu jsme u prvního e-shopu připravili v roce 2016 a spousta problémů, se kterými jsme se předtím potýkali, se převodem e-mailů do Mandrillu vyřešila. Proto u projektů, které chtějí mít pěkné transakční e-maily, tuto službu doporučujeme.

Mandrill vs. Mailchimp jaký je rozdíl?

Mandrill – platforma pro transakční e-maily od Mailchimpu. Tento nástroj lze snadno napojit na odesílání transakčních e-mailů např. z e-shopu. Každý e-mail má pak šablonu v Mandrillu, kterou lze buď vložit formou zdrojového kódu, nebo použít připravenou šablonu v Mailchimpu.

Mailchimp – nástroj pro tvorbu a rozesílání newsletterů. Mailchimp pomáhá snadno připravit návrh šablony pro newsletter, kterou lze pomocí drag&drop nástrojů připravit bez znalosti HTML či CSS.

Přihlášení do Mandrillu

Mandrill samotný nemá vlastní registraci. Přihlášení do Mandrillu probíhá tak, že je potřeba se nejdříve přihlásit na Mailchimp a poté se přepnout do Mandrillu.

Prostředí Mandrillu

Na úvodní stránce je zobrazen celkový přehled účtu – reputace účtu, doručitelnost e-mailu či počet odeslaných e-mailů v měsíci.

Reporty

V menu Reporty je zobrazeno demografické zastoupení odeslaných e-mailů, rozdělení dle operačního systému nebo dle e-mailového klienta. 

Outbound odchozí e-maily

Tato obrazovka obsahuje přehled odeslaných e-mailů, informaci o doručenosti a např. také možnost zobrazení obsahu každého e-mailu.

V záložce Templates je seznam šablon e-mailů, kde si pro každý typ transakčního e-mailu můžeme připravit vlastní šablonu (např. pro registraci, novou objednávku, vyřízenou objednávku…).

Nastavení

Také je potřeba dle návodu správně nastavit SPF, DKIM a ověřit vlastnictví domény. Údaje pro nastavení i ověření správného nastavení jsou k dispozici v přehledné tabulce:

Implementace Mandrillu – API

Pro implementaci Mandrillu je k dispozici oficiální dokumentace s popisem potřebných funkcí, které naleznete zde

Je potřeba si implementovat knihovnu Mandrillu a pak relativně snadným způsobem lze e-mail odeslat. Funkci předáme údaje o šabloně (klíč šablony), předmět a asociativní pole hodnot obsahující konkrétní údaje, kterými potřebujeme nahradit proměnné v šabloně Mandrillu.

Není to zdarma – Pricing model

Pro správné fungování Mandrillu je potřeba mít u Mailchimpu účet a ještě tarif na Mandrill, odkaz na ceník je zde. Cena se určuje podle počtu odeslaných e-mailů měsíčně, např. odeslaných 20 tisíc e-mailů stojí 20 dolarů.

Hlavní výhody Mandrillu

Hlavní výhodou je snadná implementace na e-shop a široké možnosti úpravy šablony v Mandrillu. Z e-shopu se pouze zašle požadavek pro zaslání e-mailu +­ proměnné a o ostatní se postará Mandrill.

Další výhody:

  • doručitelnost e-mailů,
  • multijazyčnost – snadno připravíme novou šablonu pro novou jazykovou verzi,
  • možná editace šablony bez zásahu do e-shopu,
  • metriky pro odeslané transakční e-maily,
  • náhledy pro připravené šablony včetně mobilní verze.

S pozdravem
Bc. Petr Fussek
jednatel společnosti


Přemýšlíte o změně? Kontaktujte nás

jednatelé společnosti

Buďte v obraze

Onlajnov

Onlajnov

Spolupořádáme sérii e-commerce konferencí s názvem Onlajnov. Přinášíme do Ostravy zajímavé řečníky z oblasti e-commerce, marketingu a podnikání a pomáháme tak udržovat i vzdělávat komunitu e-shopařů v našem kraji.
Buďte u toho.
Novinky

Newsletter

První středa v měsíci znamená zkoušku sirén. A taky 3IT newsletter plný novinek a tipů ze světa online podnikání, které pro Vás připravujeme již několik let. Buďte v obraze a sledujte náš e-commerce e-mailový měsíčník.
Kdy: První středy v měsíci
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zajímají Vás informace pod pokličkou?

Sledujte nás na sociálních sítích
Dočetli jste se až sem a nenašli jste co potřebujete?
3IT úspěšný e-shop s.r.o
Nad Porubkou 2353, Ostrava-Poruba, +420 602 449 719
© 2024 3IT úspěšný e-shop s.r.o
Všechna práva vyhrazena.