Myšlení projekťáka a programátora

Iva Sikorová
Iva Sikorová
2 minuty čtení

Každý projektový manažer, který nepřišel k řemeslu od programátorského křesla jistě zažil ten pocit, když vám programátor jako naschvál vůbec nerozumí. Není se čemu divit, už z principu býváme naprosto odlišné osobnosti a s tím souvisí i naše myšlenkové pochody a principy.

Zkusme si shrnout jednotlivá “myšlení”, samozřejmě velmi jednoduše a s jistou dávkou nadsázky. Obě osoby musí být velmi kreativní, ovšem pouze jednu z nich můžeme kreativcem nazvat: která to je, nechme čistě na vašem názoru. 

Projekťák:

  1. Jednou větou by mohl být popsán jako empatik a jedno velké ucho plné názorů a rad. 
    1. Samozřejmě všechny dobré rady jsou podložené konzultací s programátorem. 
  2. Dokáže vymýšlet vzdušné zámky, které v jeho mysli dokonale fungují a pomáhají, od toho tu je. Bohužel ne všechno, co chce, nebo by rád slíbil druhé straně, lze připravit.

Programátor:

  1. Jednou stručnou větou by se dal popsat jako skvělý logik. 
  2. Má výbornou představu o systému či jazyku, se kterým pracuje. Jeho mysl si hraje s pravidly, které mu vybraný jazyk vyhrazuje, a dokáže zázraky s krásně barevným textem. 

Problém nastává, potkají-li se a konzultují práci pro klienta. Jeden má dokonalou představu a druhý má dokonalý systém a ani jeden se toho svého nechce pustit. 

Jak jsme to vyřešili my? 

Požádala jsem naše programátory, ať se mnou v takových chvílích mluví jako s novým programátorem, který svou kariéru teprve začíná. Chci, aby mi vysvětlovali mantinely, na které při práci můžeme narazit. Tím se jako projektový manažer můžu zamyslet nad situací, alespoň mírně obeznámena s problematikou, která mi znemožňuje úpravu připravit na 100 %, tak jak jsem chtěla. Na druhou stranu své kolegy programátory žádám, aby se vymanili ze svých pravidel a zkusili vidět to, co vidím já a klient. 

Tento způsob není nejrychlejší a možná ani nejlepší, ale edukuje obě, ne-li všechny tři strany o fungování vyvíjeného systému. Dovoluje programátorovi popustit uzdu fantazii a posunout se za okraj vlastních možností. Drží projekťáka při zemi a učí jej pravidla, která je třeba dodržovat v rámci jazyka. Klient si může být jistý, že všechno, co pro něj děláme, je promyšlené a pokud něco není možné zpracovat, pak jsme prohledali všechny cesty i necesty a nabídli tu nejvhodnější možnou alternativu.

Přemýšlíte o změně? Kontaktujte nás

jednatelé společnosti

Buďte v obraze

Onlajnov

Onlajnov

Spolupořádáme sérii e-commerce konferencí s názvem Onlajnov. Přinášíme do Ostravy zajímavé řečníky z oblasti e-commerce, marketingu a podnikání a pomáháme tak udržovat i vzdělávat komunitu e-shopařů v našem kraji.
Buďte u toho.
Novinky

Newsletter

První středa v měsíci znamená zkoušku sirén. A taky 3IT newsletter plný novinek a tipů ze světa online podnikání, které pro Vás připravujeme již několik let. Buďte v obraze a sledujte náš e-commerce e-mailový měsíčník.
Kdy: První středy v měsíci
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zajímají Vás informace pod pokličkou?

Sledujte nás na sociálních sítích
Dočetli jste se až sem a nenašli jste co potřebujete?
3IT úspěšný e-shop s.r.o
Nad Porubkou 2353, Ostrava-Poruba, +420 602 449 719
© 2024 3IT úspěšný e-shop s.r.o
Všechna práva vyhrazena.