Pohřbíme konečně PHP?

Senior developer Jan Černín
Jan Černín
3 minuty čtení

A je to tu zase. Php umírá. Už kolik? Deset, dvacet let? Určitě jste to slyšeli:

  • php není programovací jazyk, ale skriptovací
  • v pojmenování funkcí je nepořádek a nikdo si je nepamatuje
  • je pomalé, těžké a neobratné
  • bude brzy nahrazeno moderními přístupy, jeho použitelnost upadá
  • nehodí se pro velké aplikace

Je pravdou, že php mělo nedostatky. A je pravdou, že vzniklo pro řešení generování html kódu, tedy ne jako programovací jazyk. Ale to bylo v roce 1995. Zkuste si vzpomenout, jak na tom tehdy bylo internetové odvětví.

Bylo určitě vzrušující sledovat vývoj prvních počítačů, ale těch 25 uplynulých let je v IT opravdu velký skok. I php poskočilo. Z často omílaných nedostatků je stále platné nejednotné pojmenování funkcí, a na tom se pracuje. Nechci mluvit o výhodách a nevýhodách php obecně, na takové téma najdete hromadu jiných článků.

O čem napsat chci, je pohled na php, se kterým jsme se setkali ve 3IT.

Trvale hledáme programátory, kteří by rozšířili naše pracovní síly. Někteří se k nám přidali, ale potkali jsme pár takových, kteří se nám vysmáli, že v php nikdy pracovat nebudou. Dokonce nám bylo doporučeno, abychom se připravili na přechod na jinou platformu, jinak nás čeká temná budoucnost.

Opustit php? To rozhodně neplánujeme. Povídačkám o php, po zkušenosti, která dnes čítá kolem 50 tis. hodin odpracovaných na našich e-shopech napříč programátory v našem týmu, totiž nevěříme. Programovací jazyk vnímáme jako nástroj, prostředek, který v práci pomáhá. Ke každé činnosti člověk potřebuje vhodný nástroj, to jistě platí. Háček je v tom, že i s kvalitní zednickou lžící je možné postavit ošklivý dům.

Stojíme si za tím, že alfou a omegou kvality kódu, který pohání naše e-shopy, jsou lidé, programátoři. Nikoliv správně či nesprávně zvolený jazyk, a to neotvírejme téma nedostaků jiných jazyků. Nechceme určitě tvrdit, že v kódu neuděláme chyby, že je naše práce nejlepší na světě nebo že v budoucnosti nikdy nenarazíme na problém. Co říkáme je, že za každý nezdar můžeme my sami, a rozhodně neviníme php samotné.

Víte o tom, že již 5 let pravidelně vždy první středu v měsíci posíláme výběr těch nejdůležitějších informací z e‑commerce scény?

Php nám díky snadnému deployi uspořilo tisíce hodin práce, podpora ze stran operačních systémů je bezproblémová a aplikace máme napsané tak, abychom se s kódem nemuseli prát. To můžete i vy! Napsat pěkný funkční kód v php, dnes už vám jazyk klacky pod nohy házet nebude.

Prosím, než naskočíte do vlaku „Nemám rád php, protože na netu psali, že je špatné“, zkuste v něm skutečně něco naprogramovat. Věnujte mu alespoň 200 hod. práce. Porovnejte potom s jiným nástrojem pro vývoj webových aplikací, jak rychle jsou zpracovány požadavky na serveru, jak složité či snadné bylo zprovoznění „Hello, World“ aplikace a na kolik problému jste narazili. Sledujte efektivitu Vaší práce a nenechte se přesvědčit lidmi, kteří si skutečnou práci nezkusili.

Přemýšlíte o změně? Kontaktujte nás

jednatelé společnosti

Buďte v obraze

Onlajnov

Onlajnov

Spolupořádáme sérii e-commerce konferencí s názvem Onlajnov. Přinášíme do Ostravy zajímavé řečníky z oblasti e-commerce, marketingu a podnikání a pomáháme tak udržovat i vzdělávat komunitu e-shopařů v našem kraji.
Buďte u toho.
Novinky

Newsletter

První středa v měsíci znamená zkoušku sirén. A taky 3IT newsletter plný novinek a tipů ze světa online podnikání, které pro Vás připravujeme již několik let. Buďte v obraze a sledujte náš e-commerce e-mailový měsíčník.
Kdy: První středy v měsíci
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zajímají Vás informace pod pokličkou?

Sledujte nás na sociálních sítích
Dočetli jste se až sem a nenašli jste co potřebujete?
3IT úspěšný e-shop s.r.o
Nad Porubkou 2353, Ostrava-Poruba, +420 602 449 719
© 2024 3IT úspěšný e-shop s.r.o
Všechna práva vyhrazena.