Refaktor: jak a proč s ním pracujeme?

Jednatel firmy Michalis Katapodis
Michalis Katapodis
2 minuty čtení

Slovo, které slyšel snad každý, kdo spolupracoval na jakémkoliv IT ne-jednorázovém projektu na míru.

Co to vlastně je ten refaktor?
Vše kolem nás se postupně evolučně vyvíjí, zlepšuje nebo reaguje na nové potřeby a podmínky. Když jste si např. rekonstruovali byt, nechali jste si dát elektrické zásuvky všude, kde bylo potřeba. Postupem času, bydlením, drobnou změnou v interiéru jste zjistili, že vám nějaká ta zásuvka občas chybí nebo by bylo fajn ji posunout. A do toho jste po 3 letech, co bydlíte, začali uvažovat o chytré domácnosti, kterou by bylo nákladné integrovat nyní po dokončené rekonstrukci.

A přesně toto řeší refaktor. Neustálé zdokonalování, úpravy, optimalizace, zrychlení zdrojových kódů aplikace. Vždy, když se kdokoli z našeho vývojového týmu ponoří do úkolu, myslí právě na to, jak funkcionalitu kolem vylepšit, posunout a jako součást úkolu tyto úpravy udělá. Přeneseně – posune elektrickou zásuvku tam, kde je vhodné ji k dnešnímu stavu mít. Navíc se tak připravuje podhoubí pro zapojení nových technologií a postupů, aby zapojení “chytré domácnosti” fungovalo a nebylo nákladné.

Díky refaktoru mohou být aplikace ve velmi dobré kondici, připravené na nové technologie i roky po jejich spuštění. Důležité je nenechat je “stát” a stále je pravidelně inovovat.

Ruku v ruce s refaktorem je přístup Continuous Development.

Continuous Development

V 3IT, kromě rozvoje e-shopů našich stávajících zákazníků, připravujeme nové e-shopy, které využívají naši platformu. K jejímu řízenému vývoji přistupujeme principem Continuous Development. Tedy řízeně, kousek po kousku produkt stále zlepšujeme a posunujeme. Myslíme však i na zpětnou kompatibilitu a jednoduchou aplikovatelnost změn na stávající projekty.

Někdy si však doba a především technologice žádají radikální řez. Postupné úpravy a vylepšování stávajícího kódu už není efektivní. Co potom? Upravit architekturu či principy aplikace?

Všechno jde. My v 3IT se nedržíme zarputile jednoho přístupu, ale hledáme řešení napříč, tak abychom klientovi dodali moderní, stabilní, škálovatelné a robustní řešení, na které se může spolehnout. Proto jsme poslední dva roky udělali pár velkých řezů do naší e-shopové platformy. 

Slovy našeho hlavního vývojáře Honzy:
“Kdysi jsme e-shop programovali jako lokomotivu, která za sebou táhla víc a víc vagónů. S refaktorem se přibližujeme spíše chobotnici a každá nová funkce je její chapadlo. A naše plány do budoucna? Mít více chapadel… kdo by nechtěl více chapadel?”

Přemýšlíte o změně? Kontaktujte nás

jednatelé společnosti

Buďte v obraze

Onlajnov

Onlajnov

Spolupořádáme sérii e-commerce konferencí s názvem Onlajnov. Přinášíme do Ostravy zajímavé řečníky z oblasti e-commerce, marketingu a podnikání a pomáháme tak udržovat i vzdělávat komunitu e-shopařů v našem kraji.
Buďte u toho.
Novinky

Newsletter

První středa v měsíci znamená zkoušku sirén. A taky 3IT newsletter plný novinek a tipů ze světa online podnikání, které pro Vás připravujeme již několik let. Buďte v obraze a sledujte náš e-commerce e-mailový měsíčník.
Kdy: První středy v měsíci
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zajímají Vás informace pod pokličkou?

Sledujte nás na sociálních sítích
Dočetli jste se až sem a nenašli jste co potřebujete?
3IT úspěšný e-shop s.r.o
Nad Porubkou 2353, Ostrava-Poruba, +420 602 449 719
© 2024 3IT úspěšný e-shop s.r.o
Všechna práva vyhrazena.