TechMeetup –⁠ 21.10.2022

Vývojář Kryštof Czyz
Kryštof Czyz
4 minuty čtení

Toho rána jsme s kolegy vyrazili na vysokou školu Báňskou, kde se konala 3. konference TechMeetup 2022. Sešla se zde hromada front-endistů, PHPkářů, Rubistů, javistů, Netistů, QA, infra, UX designerů, prostě všech, co mají co dočinění s IT. U vstupu nás přivítali a po registraci jsme se vydali směrem k sálu. Organizátoři mysleli na vše a bylo zde přichystáno i malé občerstvení. Mne mile překvapil čerstvě uvařený sypaný čaj, který jsem si vzal s sebou na přednášku.

Celá konference byla rozdělená do 3 sálů: Development STAGE, Development & system, UX, Agile & Business, Ostrava inspires. My jsme začali na hlavní stage, kde jako první promluvil David Chodúr ze společnosti LMC. Zaměřil se na problematiku stále častějšího oddělování front-endu s back-endem.Představte si restauraci místo, kde si sednete (front-end), přijde za vámi číšník a zeptá se co chcete, následně zajde do kuchyně (back-end), tam vyřeší váš požadavek a číšník vám zpět donese to, co jste si objednali. Ale co kdyby přišel někdo cizí, tvářil se, že vás zná a to jídlo by vám vzal, to by nebylo moc fajn. Na to se přesně zaměřil již zmíněný David Chodúr.

Následoval Petr Bechyně, který nám vyprávěl o tom, jak se rozhodovali v Digital People, když najednou přibylo více prodejních platforem a museli vyřešit otázku starou skoro jako samo programování – přepsat nebo upravit, ale moc se v tom nevrtat. Obzvlášť pokud se v kódu nikdo nevyzná a běží už několik let bez aktualizace závislostí či údržby. Popsal, co jim přineslo některé části úplně přepsat a některé upravit, výhody a nevýhody. Známo je, že rewrite je super, ale často u něj hrozí, že skončí jen jako prototyp nebo rovnou v “šuplíku”.

Po hodině nabité informacemi jsme si dali pauzu a šli se podívat do připravených stánků partnerů. Následoval oběd, po kterém se vždy dostaví únava, ale pořadatelé nic nenechali náhodě a měli přichystanou čerstvou kávu a čaj.

Naštěstí jsme stihli další přednášku, kterou jsme si nechtěli nechat ujít. Aleodor Tabarcea z ADOBE měl velice zajímavou přednášku o tom, jak se porvali ve Photoshopu se sdílenou prací několika lidí najednou, na jednom dokumentu. Co se stane, když dva chytí ten samý předmět, kdo má pravdu a co se stane když to přemístí první? S tím vším a ještě s mnoha dalšími problémy si museli poradit, aby jsme pak mohli pohodlně editovat všichni jeden projekt najednou klidně tisíce kilometrů od sebe. No není to cool?

Umělá inteligence (artificial inteligence) a strojové učení (ML – machine learning) i toto téma se zde objevilo a dokonce od člověka z JetBrains stojícího za skvělým PHPStormem a dalšími IDE’s. Je to fajn idea přinést zde ML, které nám může lépe našeptávat funkce, které chceme použít, nebo najít lépe to, co hledáme. Za mě to chce ještě chvíli času, ale už se těším, až podobné prvky uvidím i ve svém PHPStormu. V závěrečné panelové diskusi padlo slovo i o GitHub copilotu, ale to bych předbíhal.O panelové diskuzi, až později.

Funkcionální programování, jo fakt funkcionální programování a ještě se vysmál nám OOPečkařům že v tom stejně máme bordel. Teď vážně, přednáška byla o tom jak se dá pěkně handlovat chybu a zjistit přesně, co se stalo než jen, že vyskočí exception a ops we are sorry. Byla vedena velmi vtipně a o to více jsme si přednášku užili.

A teď rychlý přesun na další přednášku.

Všichni to známe, klikneme na tlačítko uložit a najednou se objeví magické točící se kolečko, které se točí, točí, točí,… a najednou se stalo všechno nebo nic. Pěkná ukázka, jak se tomu vyvarovat a náročnou operaci udělat na pozadí a mezitím uživateli poslat informace jen o provedených operacích, díky toho uživatel může dále v aplikaci pracovat a nemusí sledovat načítací stránku.

Ke konci trochu odlehčeně nám přišel říct Petr Svoboda o své cestě a hlavně cestě legendární série Polda. Obohatil nás o příběhy z vývoje, přes technickou stránku, až po vtipné historky z dabování této hry.

Nakonec byl celý meetup zakončen panelovou diskuzí, která byla na téma Machine learningu a Umělé inteligence a jejich využití v průmyslu, nebo i pro vývoj aplikací. Padly zde slova například o Github Copilotu, nebo třeba o generátoru obrázků Dall-e 2.

S kolegy jsme si den na TechMeetupu užili, nasbírali nové informace a zkušenosti a těšíme se na další konference, které nás čekají.

Přemýšlíte o změně? Kontaktujte nás

jednatelé společnosti

Buďte v obraze

Onlajnov

Onlajnov

Spolupořádáme sérii e-commerce konferencí s názvem Onlajnov. Přinášíme do Ostravy zajímavé řečníky z oblasti e-commerce, marketingu a podnikání a pomáháme tak udržovat i vzdělávat komunitu e-shopařů v našem kraji.
Buďte u toho.
Novinky

Newsletter

První středa v měsíci znamená zkoušku sirén. A taky 3IT newsletter plný novinek a tipů ze světa online podnikání, které pro Vás připravujeme již několik let. Buďte v obraze a sledujte náš e-commerce e-mailový měsíčník.
Kdy: První středy v měsíci
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zajímají Vás informace pod pokličkou?

Sledujte nás na sociálních sítích
Dočetli jste se až sem a nenašli jste co potřebujete?
3IT úspěšný e-shop s.r.o
Nad Porubkou 2353, Ostrava-Poruba, +420 602 449 719
© 2024 3IT úspěšný e-shop s.r.o
Všechna práva vyhrazena.