Konference php.live 2023

Vývojář Kryštof Czyz
Kryštof Czyz
4 minuty čtení

Letošní php.live se tentokrát přesunulo z vysokoškolské auly do industriálních prostor ikonických Vítkovic. Sešli jsme se na 8. ročníku vývojářské konference pořádané současně v Ostravě a Žilině.

ChatGPT a překlady v e-shopech

První přednáška se týkala žhavého tématu – umělé inteligence. Abych byl konkrétní, šlo o integraci AI (ChatGPT od OpenAI) do e-shopu. Přednášející mj. porovnal cenu překládaného textu. Říkáte si, proč byste ChatGPT používali na překlady, když máte implementovaný například starý dobrý Google Translate? Jednoduše a překvapivě je cena za překlad cca 10x menší při použití AI a k tomu někdy dává i lepší výsledky překladu.

Výhodou u ChatGPT je, že mu můžu říct: “Přelož mi to do formálního textu” nebo ”napiš text jako právník”. Chat toto zohlední a vygeneruje přeložený text, prostě paráda. Dále byla řeč i o přímo generovaném textu a jeho využití při tvorbě popisů nebo parametrů zboží, ale na to se podíváme v jiném článku.

Co to je Mob Progamming?

Mob Programming, co to je zase za buzzword…? No, podobnou reakci jsem chvíli měl než jsem si o tom něco přečetl, ale i tak jsem si říkal: Proč? Na to mi odpověděl další řečník Svaťa Šimara, pojďme se podívat na příklad (netýká se praxe v 3IT)

Představte si situaci, ráno v 8:00 je hlášena chyba v software, kterou jako programátor musíš vyřešit. Zjistíš, o co se jedná, a problém během 2,5 hodin opravíš, je tedy 10:30. V rámci řešení chyby se samozřejmě potřebuješ co nejlépe rozhodnout, jak věc opravit a víš, že existuje několik způsobů, jak to udělat. Která z řešení, co tě napadnou, jsou ta nejlepší? Které si vybrat?

Než však opravu nasadíme na produkční server, kromě testů je potřeba kontroly zdrojových kódů opravy dalším programátorem (tzv. code review). K němu se kolegové nedostanou hned, mají své povinnosti. Je, dejme tomu, 11:20, když se ke code review dostane kolega. Převezme úkol, začne to analyzovat a zjistí, že se oprava mohla udělat jinak, možná efektivněji. Než si vše spolu programátoři vykomunikují, může být už 13:00 – 14:00 hodin a než se oprava upraví dle návrhů v code review, může být klidně už 16:00. Jako klient nechce čekat 8 hodin na vyřešení opravy, a jako developer taky v tomto případě nemáte úplně radost ze své efektivity…a proto tu je Mob Progamming.

Když na ten samý scénář použijeme “mobování”, tak celkové vyřešení problému je hotové do oběda. A co je vlastně to “mobování”? Jde o postup při řešení náročných nebo krizových situací, kdy se sejdou programátoři ve větším počtu, například 3 nebo 4 a společně všichni řeší jednu věc na jednom počítači. Může se to zdát neefektivní, až kontraproduktivní, v tom máte pravdu. Pokud se nedodržují striktní pravidla, tak zde hodně rychle a hodně lehce ztratíte kontext toho, co všichni řešíte. 

Mezi striktní pravidla patří rozdělení do rolí: Navigátor (říká, co má driver psát), Driver (píše kód, co mu řekne navigátor), Posluchač (poslouchá a vnímá, asi ta nejtěžší role někdy). Máme role, ale ty zůstávají maximálně 5 minut. Potom je potřeba se prohodit tak, aby pozice postupně rotovaly. Toto pravidlo vám všem pomůže zůstat v kontextu daného řešení. Další z doporučených pravidel je taky “mobovat” maximálně několik hodin za den.

Za mě tento styl řešení může mít přidanou hodnotu, ale taky může být na škodu tím, že vývojáři pak nemusí být v určitých rozhodnutích samostatní, ale to je vše i o zkušenostech samotného týmu.

Fast & Furious: PHP 

Fast & Furious: PHP zní jak nový díl známé filmové ságy s Vinem Dieslem, ale není tomu tak. Řeč je o stále omílané rychlosti PHP a boji vývojářů o to, co je lepší. Když se všeobecných vývojářů zeptáte na názor na PHP,  hodně z nich se vám skoro vysměje do tváře. No, jenže ono se PHP za těch pár let, co to viděli naposledy (např. verze 5.6 a níž), hodně posunulo k větší striktnosti, bezpečnosti a také rychlosti. Řečník si pro nás připravil výsledky jeho testování, kdy zkoušel různé benchmarky na různých serverech, ale hostované vždy na stejném počítači, pod různou zátěží. (My PHP zbožňujeme, mj. v PHP je napsán Facebook, WordPress, Wikipedia atd.) Výsledky vypadaly velmi zajímavě. Škoda, že se mi je nepodařilo vyfotit, ale snad brzo bude na YouTube záznam z přednášky a budete se na to smět podívat i Vy.

Celá konference byla zakončena tombolou s pěknými cenami a já musím poděkovat pořadatelům za skvělou organizaci. Už teď se těším na další ročník php.live 2024.


Přemýšlíte o změně? Kontaktujte nás

jednatelé společnosti

Buďte v obraze

Onlajnov

Onlajnov

Spolupořádáme sérii e-commerce konferencí s názvem Onlajnov. Přinášíme do Ostravy zajímavé řečníky z oblasti e-commerce, marketingu a podnikání a pomáháme tak udržovat i vzdělávat komunitu e-shopařů v našem kraji.
Buďte u toho.
Novinky

Newsletter

První středa v měsíci znamená zkoušku sirén. A taky 3IT newsletter plný novinek a tipů ze světa online podnikání, které pro Vás připravujeme již několik let. Buďte v obraze a sledujte náš e-commerce e-mailový měsíčník.
Kdy: První středy v měsíci
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zajímají Vás informace pod pokličkou?

Sledujte nás na sociálních sítích
Dočetli jste se až sem a nenašli jste co potřebujete?
3IT úspěšný e-shop s.r.o
Nad Porubkou 2353, Ostrava-Poruba, +420 602 449 719
© 2023 3IT úspěšný e-shop s.r.o
Všechna práva vyhrazena.