Tip druhý: Funguje mi všechno na mobilu jak má?
1. Bez respa ani ránu – mobile first
Více než 71% uživatelů v Česku si prochází internet z mobilních zařízení, jak vyplývá z ankety Češi online. Není tedy divu, že Google již několik let avizuje, že bude při vyhledávání upřednostňovat weby přizpůsobené mobilním zařízením a postupně se tak skutečně děje.
Důležitý je samozřejmě promyšlený responzivní design stránek bez překrývajících se prvků, tak i kvalita použitých médií uzpůsobená horšímu internetovému připojení, nebo také lazy loading optimalizace.
Podívejte se na výpis dalších best practices, o kterých píše samotný Google.
2. Co je to lazy loading?
Jedná se o načtení obsahu webové stránky přesně ve chvíli, kdy ji uživatel potřebuje. Nejčastěji se tak stahují obrázky až při scrollování stránkou, jedná se o různé externí zdroje (youtube videa, mapy, příspěvky ze sociálních sítí apod.). Často se skládá z vykreslování složitějších prvků stránky, které uživatel v danou chvíli nevidí. Více také ve článku o PageSpeed.
Největší výhodou této optimalizace pro běžného uživatele je fakt, že ušetří data. Šetří se také výkon serveru. Rovněž zjednodušíte strukturu webu a jeho nároky na výpočetní výkon. Zbytečné zpracování JavaScriptu dokáže také blokovat CPU více než je třeba.
A co váš web? Neplýtvá zbytečně cennými výpočetními zdroji?
3. Co nejvíce významu na první dobrou – najdu, co hledám tak rychle, jak jen mohu?
Promyslete si pořádně, zda váš web splňuje svůj účel a zda je směrem k návštěvníkům komunikován důležitý obsah jasně, stručně a výstižně. Jak na mobilu, tak na desktopu.
Promyslete si pořádně, zda váš web splňuje svůj účel a zda je směrem k návštěvníkům komunikován důležitý obsah jasně, stručně a výstižně. Jak na mobilu, tak na desktopu.
Nemám blok s články zbytečně vysoko? Nebude lepší, když zmenším hlavní banner, aby vynikl blok s doporučenými produkty hned pod ním? Možná bych také mohl zobrazovat to otravné pop-up okno až po 30s…